Drobečková navigace

Hlavní strana > O nás

O nás

Salesiánské středisko mládeže je školskou právnickou osobou zařazenou do rejstříku škol a školských zařízení. Zřizovatelem je Salesiánská provincie Praha, církevní právnická osoba. Středisko nabízí aktivity v zájmovém vzdělávání a sociálních službách.

Vycházíme z pedagogiky a sociální práce, kterou rozvinul zakladatel salesiánů, italský kněz Jan Bosco (1815-1888). Ten se inspiroval životním stylem sv. Františka Saleského, jenž žil v šestnáctém století. Odtud pochází název salesiáni, salesiánský. Tento systém se opírá o rozum, křesťanské hodnoty a laskavost; nepoužívá donucovacích prostředků, dovolává se přirozených schopností, srdce a touhy po dobru, kterou má každý člověk hluboko v sobě.

V České republice najdeme podobná střediska ještě v Českých Budějovicích, Praze-Kobylisích, Pardubicích, Teplicích, Ostravě, Brně-Žabovřeskách, Brně-Líšni a Zlíně. Salesiánská zařízení různého typu jsou ve 133 zemích světa.

Mezi naše principy patří:

  • Rodinnost – prostředí bezpečí, osobní vztahy, pocit přijetí, přívětivá atmosféra.
  • Asistence – aktivní přítomnost vychovatele, podpora individuality a úcta k osobě mladého, partnerské a pozorné jednání s mládeží.
  • Věrohodnost – vychovatel nevychovává pouze tím, co říká, ale především tím, jaký sám je, jak prožívá své vlastní životní přesvědčení.
  • Optimismus – příjemná atmosféra, radostné sdílení.
  • Spirituální rozměr – čas pro rozjímání, meditaci, modlitbu.
  • Dobrá spolupráce – mezi salesiány, zaměstnanci a každým, kdo přispívá k naplnění preventivního systému.

 

Další informace: