Drobečková navigace

Hlavní strana > Aktuality > Vzducholoď v Belgii

Vzducholoď v BelgiiDatum konání:
26.9.2022

Vzducholoď.png

Nabídku jet zadarmo do Belgie nedostanete každý den. Náš nízkoprahový klub Vzducholoď ji v létě obdržel a s chutí po ní chňapl. A tak jsme spolu s NZDM Pixla od 18. do 25.9. vyrazili do Flander. Jelo nás celkem 13 mladých a 4 dospělí (za Vzducholoď 4+2) a naším cílem byly Světové hry míru (World Peace Games). Jedná se o projekt od charitativní organizace Children's Football Alliance a jeho cílem je skrze sport a neformální vzdělávání přiblížit mladým hodnotu míru, potkat lidi z různých částí světa a budovat respektující společnost. Sešlo se nás cca 60 lidí ze 16 zemí: kromě naší české výpravy dorazila skupinka mladých se specifickými potřebami z různých škol Spojeného království a skupinka migrantů a uprchlíků ze všelijakých koutů světa, kteří z různých důvodů skončili v Belgii.

Bydleli jsme v městečku Mesen na západě Belgie v objektu zvaném Peace Village, a nejen Mesen, ale i široké okolí byly prodchnuty vzpomínkami a pomníky na 1. světovou válku. V rámci programu jsme navštívili několik vojenských hřbitovů a válečných památníků (včetně Tyne Cot - největšího hřbitova vojáků Commenwealthu na světě), byli svědky vzpomínkového aktu u obrovitánského pomníku pohřešovaných vojáků Menin Gate v Ypres, navštívili dechberoucí muzeum Bitvy o Passchendaele 1917 v Zonnebeke a na kolech vyrazili na místo, kde v roce 1914 došlo ke spontánnímu Vánočnímu příměří mezi znepřátelenými stranami. Kromě toho nás čekalo spoustu her - od obligátního fotbalu a různých zajímavých fotbalových cvičení přes rugby, kriket, fotbalový baseball až po rozličné "kulturní hry", oblíbené v Anglii, Belgii či Česku. Celý program navíc zpestřily Graffiti workshop na téma mír a bubenický workshop s odpadky. Při závěrečném ceremoniálu obdržel každý účastník Medaili míru, načež následovala diskotéka.

Našim čtyřem klientům ze Vzducholodě se pobyt líbil a byl pro ně obohacením. Osobně velmi oceňuji možnost potkat různé lidí z rozličných části světa i skvělou příležitost strávit s našimi klienty delší dobu, a tak je moct více poznat a moct na ně lépe výchovně působit.

Akci pořádala charitativní organizace Children's Football Alliance (https://www.childrensfootballalliance.com/) a šanci se těchto mírových her zúčastnit nám dal Fotbal pro rozvoj (https://www.fotbal.je). Díky!

 

1664110733339.jpg