Drobečková navigace

Hlavní strana > Aktuality > Setkání přátel salesiánského díla v Plzni

Setkání přátel salesiánského díla v PlzniDatum konání:
22.12.2019

DSC_0057.JPG

V pondělí 16. prosince proběhlo tradiční setkání přátel a dárců salesiánského díla v Plzni. Chceme při něm vždy poděkovat všem, kteří nás jakýmkoliv způsobem podporují. Setkání mělo tři části. V kostele sv. Martina a Prokopa sloužil děkovnou mši svatou P. Marek Sklenář, SDB. V promluvě seznámil přítomné se začátky působení salesiánů v naší zemi a vyzdvihl zejména osobu prvního salesiána P. Ignáce Stuchlého.

V budově střediska program pokračoval předáním ocenění „Zlaté ručičky“, těm, kteří pomáhali různým způsobem ve farnosti nebo ve středisku. Letos je obdržela celá rodina Janovičova, Míra Smolka se skupinou Quo Vadis a Ivča Lukasová (Mekhedová).

Vzácným hostem setkání byla sestra boromejka Angelika Pintířová. Její služba má velmi široký záběr.

Pracuje jako diecézní ředitelka pro Papežská misijní díla, je vychovatelkou ve Výchovném ústavu v Křešíně na Pelhřimovsku, je jedním z moderátorů pořadu „Jak to vidí host sestry Angeliky“ v Českém rozhlase, úspěšně vystudovala DAMU a v roce 2011 byla jednou ze sester, které pečovaly o prezidenta Havla v závěru jeho života. Během hodiny rozhovoru se sestrou Angelikou se dostala „na přetřes“ nejrůznější témata.

Jak je pro vývoj dětí a mladých důležité, aby se v rodinách více žilo spolu?

Jak doba za vlády komunistů, kdy jsme byli cíleně vedeni k přetvářce a lži, negativně poznamenala mnoho spoluobčanů.

Že SVOBODA znamená také ODPOVĚDNOST.

V nemocnici Na Slupi, kde sestra pracovala bylo 12 komunistů a 12 tajných řeholnic, což přineslo mnoho zajímavých zážitků.

Dozvěděli jsme se také více o Domově v Řepích, kde působí sestry boromejky a je tam specifický program pro odsouzené ženy – vězenkyně.

V přiblížení její práce jako vychovatelky ve Výchovném ústavu pro kluky jsme se dozvěděli, s jak traumatizujíc a smutnou minulostí klienti do ústavu přicházejí.

Také jsme si povídali o tom, že život v komunitě je jiný než v klasické rodině, ale společně mají, že je to často Dar i Zátěž.

Musím se přiznat, že jedna věta mě v této části knihy nepotěšila. Totiž, že Vaše rodina jsou slávisté!

Účastníci setkání měli pak během agapé možnost si zakoupit knihu „Padá mi to z nebe“, kterou sestra Angelika napsala.