Drobečková navigace

Hlavní strana > Aktuality > Milostivé léto

Milostivé léto  • Co Milostivé léto znamená

Milostivé léto umožňuje dlužníkům zbavit se exekucí vůči státu, obci či kraji nebo jimi vlastněným podnikům. Stát umožňuje v tomto období zaplatit pouze původní jistinu (bez dalších poplatků či sankcí, které vznikly během let, ty jsou odpuštěny) společně s poplatkem exekutorovi (908 Kč) a dluh je považován za splacený.

Nejčastěji jde o dluhy na zdravotním pojištění, jízdy na černo u dopravních podniků či dluhy u energetických společností.

 

  • Kdo může Milostivé léto využít?

Lidé, kteří mají soudní exekuci a oprávněným věřitelem je veřejnoprávní subjekt, nebo firma většinově vlastněna veřejnoprávní institucí a zdravotní pojišťovny. Např.: obec, kraj, stát, ČEZ, dopravní podniky, Česká televize, Český rozhlas, VZP, atd.

V poslední době nabízí tuto možnost také některé soukromé instituce dle vlastního zvážení.

 

Kdy nelze uplatnit:

  • Daňová exekuce, správní exekuce (musí se jednat o soudní exekuci a musí vymáhat soudní exekutor)
  • Dluh musí být již v exekuci
  • Neplatí pro lidi v insolvenci
  • Nesmí být za úmyslný trestný čin, úmyslně způsobenou škodu, škodu na zdraví, dluh na výživném apod.

 

  • Kdy platí?

Milostivé léto platí pouze v rozmezí od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022. Pokud bude v tomto časovém rozmezí exekutorovi plně uhrazena jistina a 908 Kč na náklady, bude zbytek dluhu odpuštěn.

Nezapočítávají se exekuční srážky, pouze dobrovolné platby (tzn. splacení v rámci této možnosti, se považuje za samostatnou a dobrovolnou platbu).
K jakýmkoli platbám (dobrovolným či nedobrovolným) před ani po tomto časovém rozmezí se nepřihlíží.

  

  • Co musí dlužník udělat?

Zjistit aktuálně nesplacenou jistinu zasláním doporučeného dopisu exekutorovi s žádostí o vyčíslení dlužné jistiny. Součástí dopisu by měly být informace, kam má exekutor tyto informace zaslat (email nebo sms). V dopise musí dlužník zároveň exekutora informovat, že chce využít akci Milostivé léto. 

Následně je třeba poslat nebo složit nesplacenou jistinu na účet exekutora se všemi náležitostmi v daném časovém rozmezí společně s 908 Kč na náklady. Ideálně až v listopadu a nejpozději začátkem ledna.

Vzor dopisu společně s dalšími informacemi je možné najít na serveru Nedlužím státu.

 

  • Pomoc na středisku

Naši pracovníci vám rádi podají základní informace a doporučí návazné organizace, které se přímo zabývají řešením.