Drobečková navigace

Hlavní strana > Aktuality > Tajemství planety ZigZag

Tajemství planety ZigZagDatum konání:
18.7.2019

DSC_0744.JPGKroužky.png

Devatenácti odvážným průzkumníkům střídavě pomáhala sedmičlenná skupina průvodců a energii jsme doplňovali díky báječné domácí kuchyni. Byl to týden plný kamarádství, pěkných zážitků a nových poznatků.

Hned zprvu bylo třeba se na setkání s nekonečným vesmírem vůbec připravit a v tom patří velké díky za pomoc Hvězdárně v Rokycanech a Plzni a jejich týmu s mobilním planetáriem. Jedním slovem - úžasné!

V dalších dnech nás čekaly i praktické zkoušky, jako jsou měření kráterů na planetách a měsících, matematické hádanky, optické hračky - třeba jednoduchá animace nebo tvorba krasohledu. Posádky se také podílely na experimentu přistání vlastnoručně vyrobených raket s „živou posádkou“. Dvěma vajíčkovým letcům se přistání podařilo. Dva další se s úsměvem (opravdu nakresleným) vrhli na jiné pole své dráhy – tvorba omelety. Stateční to průzkumníci…

A bylo také potřeba pořádně si rozhýbat svá těla navzdory rozdílům v gravitaci. No, zkuste si představit, jak obtížné to pak mohou mít takové místní Mnohonožky nebo stavitelé nejvyšší věže na nově osidlované planetě. Naštěstí nám v takových situacích mohou pomoci naše vlastnoručně vyrobené ochranné skafandry.

Výzkum vesmíru má nekonečné možnosti, proto se celá naše skupina odborníků vydala na výpravu na hvězdárnu do Rokycan, kde o našem bádání samozřejmě už hodně věděli - k velkému překvapení našich malých zvídavých hlav. Opět jsme se dozvěděli hodně zajímavostí o blízkém i vzdáleném vesmíru a byl i čas na zodpovězení důležitých dotazů. A co by to bylo za návštěvu hvězdárny bez nahlédnutí do dalekohledu? Počasí nám sice nadělilo oblačnost, ale daly se pozorovat pozemské objekty a milým zpestřením byli i seskakující parašutisté. Po návratu na naši střediskovou základnu jsme pak zaměřili naše ušní radary na telefonát z Marsu a hlasovali pro skladbu, kterou uslyšíme z rudé planety v roce 2021.

I poslední den naší expedice byl plný překvapení. Bylo třeba podstoupit nové zkoušky naší hbitosti, obratnosti a důvtipu. Velkým projektem dnešního dne byl start nově vyvinutých modelů vesmírných raket a raketoplánů s patentovaným složením paliva. Modely to byly originální a vzlet leckdy velkolepý.

A jaké je to tajemství planety ZigZag? Je to vůbec planeta? Tu bychom třeba ani nezahlédli… Není to třeba něco většího? O vesmíru už toho za ten týden víme zase víc…  A potvrdilo se! ZigZag opravdu existuje! Je to skutečná hvězda v blízkosti souhvězdí Panny a každý z naší výpravy dostal jedinečný originální dekret, že hvězda nese toto naše jméno. Tak se večer podívejte na hvězdnou oblohu a hledejte… Jistě ji tam zahlédnete. Má číslo 61318 a svítí pro všechny zvídavé děti i dospělé.

 

(fotogalerii zobrazíte kliknutím na obrázek)