Nabídka zájmových kroužků

KouKey 2017

KouKey 2017
7. září

Pro letošní rok jsme se rozhodli uspořádat pro naši odrůstající „střešáckou“ mládež (15+) samostatný tábor, něco na způsob puťáku, ovšem s výhodami stabilní střechy nad hlavou.

Střecha

Sešlo se nás právě do dodávky: kromě nás tří vedoucích Vládi, Evy a Martina ještě dva Petrové, Jirka, Míra, Jakub a Eliška.

Dočasný domov jsme našli na bývalé faře v Hojsově Stráži. Je to nádherné místo, které má svého genia loci! Po zabydlení jsme se šli rozhlédnout po okolí. A někdo z účastníků – myslím, že to byl Jakub – se hned domáhal střelené hry „Nálety - povodeň“. Kupodivu nikdo neměl problém „se odvázat“, a tak se obyvatelé Stráže nestačili divit, proč že se ti mladí tak střemhlav vrhají do kdejakého houští, či lezou po stromech a věší se na větve. Pokochali jsme se krásným pohledem z vyhlídky Liebeshöhe a na faru jsme se vraceli s prvním suchohřibem. Šťastným nálezcem byl Jakub, vášnivý houbař, který ovšem houby nejí.

Po obědě a siestě jsme vyrazili na první větší výšlap. Auto jsme zaparkovali na Špičáckém sedle a po „turistické dálnici“ vyrazili směr Černé jezero. Měli jsme štěstí – po šestnácté hodině už tu bylo liduprázdno. U jezera jsme posvačili a k dalšímu jezeru jsme museli zdolat přímo neskutečné stoupání: v něm si opravdu někteří sáhli na dno svých sil. Jakub opět propadl houbařské vášni, a tak jsme se od Čertova jezera vraceli s nadílkou, která už slibovala smaženici, nebo alespoň pořádnou houbovou polévku. Byli jsme docela utahaní, takže jsme si po večeři jen řekli, co pro nás bylo K.O. a co naopak O.K., a padli jsme do postelí.

Druhý den jsme opět vyrazili ze Špičáckého sedla, tentokrát na druhou stranu: z Hofmanek jsme se vyvezli lanovkou na Pancíř. Jakub opět sotva vešel do lesa, už držel v ruce hříbek – tentokrát praváka. A tak vypuklo všeobecné houbařské třeštění: jen Petr Liška s Jirkou a Eliškou odolali. Na rozhledně jsme se pokoukali po široširé Šumavě a po osvěžení na terase restaurace jsme se vydali směr Můstek. Ale houby, kterých jsme brzo měli plnou tašku, nás moc daleko nepustily – někteří z nás šli dlouhé úseky v předklonu, od jednoho hříbku ke druhému. Pod Habrem jsme to nakonec obrátili a zamířili k parkovišti.

Odpoledne nás čekala výtvarná aktivita - Čechoameričan John Držka přišel s výběrovým řízením od místního pana starosty: vytvořit artefakt, který je třeba zasadit do vesnice či jejího okolí a který by návštěvníky ale i obyvatele přiváděl k hlubšímu zamyšlení nad nějakým tématem, problematikou. Oba úderné týmy – Eliška, Jirka, Petr Liška a Jakub, Petr Balda, Míra – obstály na jedničku. Celé neuvěřitelné 3 hodiny dokázaly společně diskutovat a tvořit! Jedni vytvořili memento varující před negativy kouření a druzí upozornili na problematiku znečišťování místní přírody odpadky. Jejich invenci posuďte sami.

Večer jsme pak strávili opékáním buřtů, představováním hotových děl a družným zpěvem při kytaře. A pak už nás čekal poslední den, kdy jsme chtěli dobýt vrchol Ostrý (1293 m). Ale nakonec jsme trochu bloudili, tak z toho byl jen menší okruh – a asi to tak bylo dobře, protože bylo hodně dusno. Jakubovi jsme už sice houby sbírat zakázali, ale když jsme potkávali praváky kolem cesty, tak byl zákaz – co se týče praváků – zrušen. Na faru jsme se vrátili utahaní ale spokojení. Rychle jsme poobědvali, uklidili faru a vyrazili směr Plzeň s mezipřistáním na zmrzlinu v Klatovech.

Při krátkém zhodnocení na středisku jsme se všichni shodli na tom, že to za rok určitě zopakujeme!

Martin Poláček

Související galerie

Nejbližší akce střediska

24. až 25. listopadu

Víkendovka s Balónem

25. listopadu

Výlet ASU - Střecha

2. prosince

Adventní tvoření

Nejbližší akce farnosti

19. listopadu

Příprava k biřmování

3. prosince

Farní káva