Nabídka letních táborů

KouKey 2017

KouKey 2017
7. září 2017

Pro letošní rok jsme se rozhodli uspořádat pro naši odrůstající „střešáckou“ mládež (15+) samostatný tábor, něco na způsob puťáku, ovšem s výhodami stabilní střechy nad hlavou.

Střecha

Sešlo se nás právě do dodávky: kromě nás tří vedoucích Vládi, Evy a Martina ještě dva Petrové, Jirka, Míra, Jakub a Eliška.

Dočasný domov jsme našli na bývalé faře v Hojsově Stráži. Je to nádherné místo, které má svého genia loci! Po zabydlení jsme se šli rozhlédnout po okolí. A někdo z účastníků – myslím, že to byl Jakub – se hned domáhal střelené hry „Nálety - povodeň“. Kupodivu nikdo neměl problém „se odvázat“, a tak se obyvatelé Stráže nestačili divit, proč že se ti mladí tak střemhlav vrhají do kdejakého houští, či lezou po stromech a věší se na větve. Pokochali jsme se krásným pohledem z vyhlídky Liebeshöhe a na faru jsme se vraceli s prvním suchohřibem. Šťastným nálezcem byl Jakub, vášnivý houbař, který ovšem houby nejí.

Po obědě a siestě jsme vyrazili na první větší výšlap. Auto jsme zaparkovali na Špičáckém sedle a po „turistické dálnici“ vyrazili směr Černé jezero. Měli jsme štěstí – po šestnácté hodině už tu bylo liduprázdno. U jezera jsme posvačili a k dalšímu jezeru jsme museli zdolat přímo neskutečné stoupání: v něm si opravdu někteří sáhli na dno svých sil. Jakub opět propadl houbařské vášni, a tak jsme se od Čertova jezera vraceli s nadílkou, která už slibovala smaženici, nebo alespoň pořádnou houbovou polévku. Byli jsme docela utahaní, takže jsme si po večeři jen řekli, co pro nás bylo K.O. a co naopak O.K., a padli jsme do postelí.

Druhý den jsme opět vyrazili ze Špičáckého sedla, tentokrát na druhou stranu: z Hofmanek jsme se vyvezli lanovkou na Pancíř. Jakub opět sotva vešel do lesa, už držel v ruce hříbek – tentokrát praváka. A tak vypuklo všeobecné houbařské třeštění: jen Petr Liška s Jirkou a Eliškou odolali. Na rozhledně jsme se pokoukali po široširé Šumavě a po osvěžení na terase restaurace jsme se vydali směr Můstek. Ale houby, kterých jsme brzo měli plnou tašku, nás moc daleko nepustily – někteří z nás šli dlouhé úseky v předklonu, od jednoho hříbku ke druhému. Pod Habrem jsme to nakonec obrátili a zamířili k parkovišti.

Odpoledne nás čekala výtvarná aktivita - Čechoameričan John Držka přišel s výběrovým řízením od místního pana starosty: vytvořit artefakt, který je třeba zasadit do vesnice či jejího okolí a který by návštěvníky ale i obyvatele přiváděl k hlubšímu zamyšlení nad nějakým tématem, problematikou. Oba úderné týmy – Eliška, Jirka, Petr Liška a Jakub, Petr Balda, Míra – obstály na jedničku. Celé neuvěřitelné 3 hodiny dokázaly společně diskutovat a tvořit! Jedni vytvořili memento varující před negativy kouření a druzí upozornili na problematiku znečišťování místní přírody odpadky. Jejich invenci posuďte sami.

Večer jsme pak strávili opékáním buřtů, představováním hotových děl a družným zpěvem při kytaře. A pak už nás čekal poslední den, kdy jsme chtěli dobýt vrchol Ostrý (1293 m). Ale nakonec jsme trochu bloudili, tak z toho byl jen menší okruh – a asi to tak bylo dobře, protože bylo hodně dusno. Jakubovi jsme už sice houby sbírat zakázali, ale když jsme potkávali praváky kolem cesty, tak byl zákaz – co se týče praváků – zrušen. Na faru jsme se vrátili utahaní ale spokojení. Rychle jsme poobědvali, uklidili faru a vyrazili směr Plzeň s mezipřistáním na zmrzlinu v Klatovech.

Při krátkém zhodnocení na středisku jsme se všichni shodli na tom, že to za rok určitě zopakujeme!

Martin Poláček

Související galerie

Nejbližší akce střediska

25. až 27. května

Víkend pro pěstouny

Nejbližší akce farnosti

25. května

Noc kostelů

27. května

Pouť na Vršíček