Nabídka letních táborů

K2 v Rumburku

K2 v Rumburku
5. srpna 2016

Rok s rokem se sešel, přelomový týden v srpnu je vždy pro partu mladých ve znamení pracovního K2 tábora. Tentokrát jsme makali v nejsevernějším koutu naší krásné země - v Rumburku.

Neděle 31. 7. 2016

Letos jsme jako již tradičně měli dva časy srazu a to před šestou v Plzni a v sedm na Střeleckém ostrově v Praze, kde měl Matouš koncert a Hedvika s Michalem nedaleko své bydliště. Po úspěšném nalodění do auta tak nebránilo už ničemu vyrazit směr Rumburk, kde jsme svou pracovní účast slíbili už před rokem, ale kvůli Velehradu jsme se z účasti omluvili. Přijeli jsme to napravit a tak nás čeká báječný týden v prostředí drsného severu, kde není hanba, když muž uroní kroupu. :-)

Vítejte u online zpravodajství z našeho pracovního procesu. :-)

 

Pondělí 1. 8. 2016

Náš první pracovní den jsme zahájili přesunem do nedalekého Jiříkova, kde na nás již čekala okna a dveře, které mají koncem týdne již zářit novotou. Proto jsme se s vervou nám vlastní pustili do práce. Kluci začali čistit od starého nátěru okna a mříže, zatímco dívčí pracovní skupina odstěhovala dveře na dvůr a začala s jejich důkladným broušením. Vybraní jedinci se pak věnovali odstraňování staré omítky z kamenného portálu, který má již nadále zůstat ve své původní podobě. Tato činnost si vyžádala postupně svaly každého z nás a také pořádně otupila zuby všech použitých nástrojů. Po obědě jsme se pustili do tmelení dveří z jistě velmi chutného dřeva, soudě podle množství děr po červotočích a do oken a mříží v další místnosti. V pět hodin již byla všechna okna připravena, dveře zatmeleny a přebroušeny a portál a přilehlé kamenné parapety oklepány a tak jsme vše sklidili pod střechu a vyrazili na večeři do našeho útočiště v Rumburku. Po ní jsme se rozhodli, že prozkoumáme krásy přilehlého okolí a vyrazili jsme se podívat na Strážný vrch, kde se nacházel pravoslavný kostelík a stádo koní a poté cestou k pomníku tří popravených revolucionářů (mezi nimi i Stanko Vodička z Plzně). Na zpáteční cestě nás chladno večera zahnalo do pěkné hospůdky, kde jsme náš první den společně zakončili u Plzeňského piva.

Anežka

 

Úterý 2. 8. 2016

I tento den pokračovali naše práce v nedalekém Jiříkově. Čekaly na nás zbytky práce z předešlého dne v podobě opalování mříží, dobrušování dveří a jejich následné lakování. Skupiny z minulého dne se s chutí pustily do práce a postupně jsme začali čistit nátěr v další místnosti a brousit nové dveře. Ačkoliv práce byla podobná, jako minulý den, humor nám neubývá. S živými debatami o různých filmech i vtipech jsme prací proplouvali bez nejmenší újmě na motivaci. Po obědě jsme dodělávali opalování mříží, tmelení zbylých oken i dobrušování vchodových dveří, které následující den čeká už jen nátěr.

Po práci jsme byli srdečně pozváni na prohlídku zdejší Lorety. Viděli jsme nádherné, historické fresky, dozvěděli jsme se o vzniku a vývoji zdejšího (již zaniklého) kapucínského kláštera a kostela, a užili si varhanní hudbu se zpěvem, který byl zařízený místními dobrovolníky. Prohlídka končila v již zmíněné Loretě, která odkazuje na prosté obydlí Panny Marie, kde jí bylo zvěstováno, že počne z Ducha svatého.

S rozloučením s Černou Pannou Marií jsme i pomalu ukončili tento den.

Klára Alex

 

Středa 3. 8. 2016

I v den středeční stala se práce naším věrným společníkem do nepohody. S chutí jsme posnídali a vydali se vstříc jiříkovské pracovní nadílce. Co se v ní skrývalo tentokrát? Tentokrát na nás čekalo (stejně jako v předchozích dnech) opalování, broušení, natírání a lakování, ba i na tmelení oken došlo. Vytvořili jsme tedy pracovní skupiny a vydali se vstříc svému dělnickému osudu. Práce za doprovodu hudby a hovoru spolupracovníků ubíhala neutěšeným tempem, leč zásah vyšší moci způsobil drobnou překážku mající podobu zákeřné a podlé (leč plánované) výluky elektřiny. Té jsme se však nezalekli a posilněni obědem pokračovali v započaté práci (po kterém se též spustil ještě drobný déšť). Den jsme pak zakončili (pro tábor tradičním) buřtopekem, ke kterému krom supermarketových buřtů přispěl svým kuchařským umem i pověstný  Fictum Jan, jenž doplnil sestavu uzenin o jejich sandwichové kolegy.

Marek

Čtvrtek 4. 8. 2016

Nastal večer, nastalo jitro, poslední pracovní den. Po snídani jsme se opět vrhli na pokračování prací s výhledem, že dnes se je ten den, kdy se vše musí dokončit. Otloukání pískovcového ostění vstupu do sakristie Jiříkovského kostela, dopálení (dokončení opalování) a natření zábradlí před hlavním vstupem do fary, dokončení nátěru vstupních dveří do fary, nátěry kolem oken a další drobné práce. Po pravidelném odpoledním kafíčku jsme usoudili, že nám ještě trochu času zbývá, proto jsme se s vervou vrhli na restauraci bočních dveří sakristie jiříkovského kostela. Ačkoliv byly značně nahlodané zubem času a veškerou nepřízní počasí, stačilo několik hodin práce a větší množství prácechtivé mládeže a dveře byly opět jako nové. Kolem sedmé hodiny bylo všude konečně poklizeno a připraveno na odjezd. Závěrečné foto, a nechali jsme Jiříkov ve zpětném zrcátku. Po převlečení a zkulturnění z pracovního oblečení, nás otec Jozef nechal nahlédnout do baziliky Panny Marie pomocnice ve Filipově, kde jsme měli i závěrečnou mši svatou následovanou výletem na hranice Německa. Zítra už nás čeká jen krátký výlet a návrat domů.

Honza

 

Pátek 5. 8. 2016

Poslední společný den po ránu vypadal ospale a nevlídně, zvlášť po vydatném dešti který neustával, takže "suchá varianta" výletu do Hřenska nebyla možná, tudíž nastala varianta B - sklárny.

I přes posunutou snídani na 8.30 se na mnohých tvářích značila únava, takže snídaně byla provoněná pouze kávou. Přesunuli jsme se k nedaleké sklárně v Lindavě, abychom z informační cedule zjistili, že mají bohužel celozávodní dovolenou, takže není možná žádná prohlídka, leda se podívat v přilehlé krčmě, jak skláři vyrábí pro zákazníky, kteří si zamluvili vybraný čas, výrobky na přání (půllitr, váza...). Není nad společně strávený čas, takže i přes nepřízeň programu nakonec bylo moc milé si ještě v klidu popovídat. Na zpáteční cestě došlo k návštěvě místního skláře, který zrovna tvořil další výrobek do sbírky a měl moc pěkné výrobky ve své galerii. Po obědě následovala jen krátká siesta a závěrečné boje ve hře Bang. Pak už nezbývalo než se rozloučit s Jozefem, pobalit si svých pár švestek a vyrazit z drsného severu na divoký západ. 

Děkujeme za moc milé přijetí v Rumburku, Jozefovi za prvotřídní péči, Lence za "rybičku" a pomoc při natírání oken a paní kuchařce z Jiříkova za výborné obědy.

 

Když bych měla shrnout letošní tábor K2, odjížděli jsme s očekáváním, jak to všechno dopadne, když s námi nejede tvůrce myšlenky pracovního tábora K2 a hlavně duše celé akce - Toník Nevola. Věřím, že jsme mu neudělali ostudu a že je na nás hrdý.

Během tábora padlo nespočetné množství výsřelu Bang, hrnečků kafe, vtípků a fórků. Opekli jsme si špekáčky, navštvíli místní památky - třeba pomník rumburské vzpoury, kde byl i plzeňský pluk, takže pomník vedle kostela v Lobzích je odkazem této události  nebo nádhernou baziliku ve Filipově se zázrakem uzdravení. Byli jsme k Neměcku doslova co by kamenem dohodil, vyzkoušeno Matoušem, takže jsme si jich pár do Německa hodili a prošli se do Německa a zase do Čech (prej se to neochodí). Poznali jsme také místní obyvatele, načež nám Vaneska s Kathy pomáhaly během natírání a tmelení oken a zpestřily náš dospělácký tým, takže holky děkujeme :-)

Užili jsme si báječný týden, kdy Hedvika rozzařovala den svým úsměvem a ráda rozpoznávala v jakém jazyce jsou písně z rádia, Anežka svou příkladnou pečlivostí a smyslem pro detail doladila naší práci k dokonalosti což bylo vzhledem k objektu naší práce velmi důležité, Matouš rozhýbával hudbou naše pracovní tempo, Michal s Filipem opálili co se dalo a svolávali odpolední siestu na kafe, Klárka nás vzdělala v oblasti zvířectva a katů, Marek nás bavil svými vtípky, hlody a zážitky a Honza na nás vyzkoušel během středeční večeře své kuchařské umění.

Myslím, že můžu s klidným svědomím napsat - cíl tábora byl dobyt!

Za pracovní skupinu K2 se loučí a ukončuje tak online vysílání

Johanka

Nejbližší akce střediska

25. až 27. května

Víkend pro pěstouny

Nejbližší akce farnosti

25. května

Noc kostelů

27. května

Pouť na Vršíček