Nabídka zájmových kroužků

K2 v Rumburku

K2 v Rumburku
5. srpna 2016

Rok s rokem se sešel, přelomový týden v srpnu je vždy pro partu mladých ve znamení pracovního K2 tábora. Tentokrát jsme makali v nejsevernějším koutu naší krásné země - v Rumburku.

Neděle 31. 7. 2016

Letos jsme jako již tradičně měli dva časy srazu a to před šestou v Plzni a v sedm na Střeleckém ostrově v Praze, kde měl Matouš koncert a Hedvika s Michalem nedaleko své bydliště. Po úspěšném nalodění do auta tak nebránilo už ničemu vyrazit směr Rumburk, kde jsme svou pracovní účast slíbili už před rokem, ale kvůli Velehradu jsme se z účasti omluvili. Přijeli jsme to napravit a tak nás čeká báječný týden v prostředí drsného severu, kde není hanba, když muž uroní kroupu. :-)

Vítejte u online zpravodajství z našeho pracovního procesu. :-)

 

Pondělí 1. 8. 2016

Náš první pracovní den jsme zahájili přesunem do nedalekého Jiříkova, kde na nás již čekala okna a dveře, které mají koncem týdne již zářit novotou. Proto jsme se s vervou nám vlastní pustili do práce. Kluci začali čistit od starého nátěru okna a mříže, zatímco dívčí pracovní skupina odstěhovala dveře na dvůr a začala s jejich důkladným broušením. Vybraní jedinci se pak věnovali odstraňování staré omítky z kamenného portálu, který má již nadále zůstat ve své původní podobě. Tato činnost si vyžádala postupně svaly každého z nás a také pořádně otupila zuby všech použitých nástrojů. Po obědě jsme se pustili do tmelení dveří z jistě velmi chutného dřeva, soudě podle množství děr po červotočích a do oken a mříží v další místnosti. V pět hodin již byla všechna okna připravena, dveře zatmeleny a přebroušeny a portál a přilehlé kamenné parapety oklepány a tak jsme vše sklidili pod střechu a vyrazili na večeři do našeho útočiště v Rumburku. Po ní jsme se rozhodli, že prozkoumáme krásy přilehlého okolí a vyrazili jsme se podívat na Strážný vrch, kde se nacházel pravoslavný kostelík a stádo koní a poté cestou k pomníku tří popravených revolucionářů (mezi nimi i Stanko Vodička z Plzně). Na zpáteční cestě nás chladno večera zahnalo do pěkné hospůdky, kde jsme náš první den společně zakončili u Plzeňského piva.

Anežka

 

Úterý 2. 8. 2016

I tento den pokračovali naše práce v nedalekém Jiříkově. Čekaly na nás zbytky práce z předešlého dne v podobě opalování mříží, dobrušování dveří a jejich následné lakování. Skupiny z minulého dne se s chutí pustily do práce a postupně jsme začali čistit nátěr v další místnosti a brousit nové dveře. Ačkoliv práce byla podobná, jako minulý den, humor nám neubývá. S živými debatami o různých filmech i vtipech jsme prací proplouvali bez nejmenší újmě na motivaci. Po obědě jsme dodělávali opalování mříží, tmelení zbylých oken i dobrušování vchodových dveří, které následující den čeká už jen nátěr.

Po práci jsme byli srdečně pozváni na prohlídku zdejší Lorety. Viděli jsme nádherné, historické fresky, dozvěděli jsme se o vzniku a vývoji zdejšího (již zaniklého) kapucínského kláštera a kostela, a užili si varhanní hudbu se zpěvem, který byl zařízený místními dobrovolníky. Prohlídka končila v již zmíněné Loretě, která odkazuje na prosté obydlí Panny Marie, kde jí bylo zvěstováno, že počne z Ducha svatého.

S rozloučením s Černou Pannou Marií jsme i pomalu ukončili tento den.

Klára Alex

 

Středa 3. 8. 2016

I v den středeční stala se práce naším věrným společníkem do nepohody. S chutí jsme posnídali a vydali se vstříc jiříkovské pracovní nadílce. Co se v ní skrývalo tentokrát? Tentokrát na nás čekalo (stejně jako v předchozích dnech) opalování, broušení, natírání a lakování, ba i na tmelení oken došlo. Vytvořili jsme tedy pracovní skupiny a vydali se vstříc svému dělnickému osudu. Práce za doprovodu hudby a hovoru spolupracovníků ubíhala neutěšeným tempem, leč zásah vyšší moci způsobil drobnou překážku mající podobu zákeřné a podlé (leč plánované) výluky elektřiny. Té jsme se však nezalekli a posilněni obědem pokračovali v započaté práci (po kterém se též spustil ještě drobný déšť). Den jsme pak zakončili (pro tábor tradičním) buřtopekem, ke kterému krom supermarketových buřtů přispěl svým kuchařským umem i pověstný  Fictum Jan, jenž doplnil sestavu uzenin o jejich sandwichové kolegy.

Marek

Čtvrtek 4. 8. 2016

Nastal večer, nastalo jitro, poslední pracovní den. Po snídani jsme se opět vrhli na pokračování prací s výhledem, že dnes se je ten den, kdy se vše musí dokončit. Otloukání pískovcového ostění vstupu do sakristie Jiříkovského kostela, dopálení (dokončení opalování) a natření zábradlí před hlavním vstupem do fary, dokončení nátěru vstupních dveří do fary, nátěry kolem oken a další drobné práce. Po pravidelném odpoledním kafíčku jsme usoudili, že nám ještě trochu času zbývá, proto jsme se s vervou vrhli na restauraci bočních dveří sakristie jiříkovského kostela. Ačkoliv byly značně nahlodané zubem času a veškerou nepřízní počasí, stačilo několik hodin práce a větší množství prácechtivé mládeže a dveře byly opět jako nové. Kolem sedmé hodiny bylo všude konečně poklizeno a připraveno na odjezd. Závěrečné foto, a nechali jsme Jiříkov ve zpětném zrcátku. Po převlečení a zkulturnění z pracovního oblečení, nás otec Jozef nechal nahlédnout do baziliky Panny Marie pomocnice ve Filipově, kde jsme měli i závěrečnou mši svatou následovanou výletem na hranice Německa. Zítra už nás čeká jen krátký výlet a návrat domů.

Honza

 

Pátek 5. 8. 2016

Poslední společný den po ránu vypadal ospale a nevlídně, zvlášť po vydatném dešti který neustával, takže "suchá varianta" výletu do Hřenska nebyla možná, tudíž nastala varianta B - sklárny.

I přes posunutou snídani na 8.30 se na mnohých tvářích značila únava, takže snídaně byla provoněná pouze kávou. Přesunuli jsme se k nedaleké sklárně v Lindavě, abychom z informační cedule zjistili, že mají bohužel celozávodní dovolenou, takže není možná žádná prohlídka, leda se podívat v přilehlé krčmě, jak skláři vyrábí pro zákazníky, kteří si zamluvili vybraný čas, výrobky na přání (půllitr, váza...). Není nad společně strávený čas, takže i přes nepřízeň programu nakonec bylo moc milé si ještě v klidu popovídat. Na zpáteční cestě došlo k návštěvě místního skláře, který zrovna tvořil další výrobek do sbírky a měl moc pěkné výrobky ve své galerii. Po obědě následovala jen krátká siesta a závěrečné boje ve hře Bang. Pak už nezbývalo než se rozloučit s Jozefem, pobalit si svých pár švestek a vyrazit z drsného severu na divoký západ. 

Děkujeme za moc milé přijetí v Rumburku, Jozefovi za prvotřídní péči, Lence za "rybičku" a pomoc při natírání oken a paní kuchařce z Jiříkova za výborné obědy.

 

Když bych měla shrnout letošní tábor K2, odjížděli jsme s očekáváním, jak to všechno dopadne, když s námi nejede tvůrce myšlenky pracovního tábora K2 a hlavně duše celé akce - Toník Nevola. Věřím, že jsme mu neudělali ostudu a že je na nás hrdý.

Během tábora padlo nespočetné množství výsřelu Bang, hrnečků kafe, vtípků a fórků. Opekli jsme si špekáčky, navštvíli místní památky - třeba pomník rumburské vzpoury, kde byl i plzeňský pluk, takže pomník vedle kostela v Lobzích je odkazem této události  nebo nádhernou baziliku ve Filipově se zázrakem uzdravení. Byli jsme k Neměcku doslova co by kamenem dohodil, vyzkoušeno Matoušem, takže jsme si jich pár do Německa hodili a prošli se do Německa a zase do Čech (prej se to neochodí). Poznali jsme také místní obyvatele, načež nám Vaneska s Kathy pomáhaly během natírání a tmelení oken a zpestřily náš dospělácký tým, takže holky děkujeme :-)

Užili jsme si báječný týden, kdy Hedvika rozzařovala den svým úsměvem a ráda rozpoznávala v jakém jazyce jsou písně z rádia, Anežka svou příkladnou pečlivostí a smyslem pro detail doladila naší práci k dokonalosti což bylo vzhledem k objektu naší práce velmi důležité, Matouš rozhýbával hudbou naše pracovní tempo, Michal s Filipem opálili co se dalo a svolávali odpolední siestu na kafe, Klárka nás vzdělala v oblasti zvířectva a katů, Marek nás bavil svými vtípky, hlody a zážitky a Honza na nás vyzkoušel během středeční večeře své kuchařské umění.

Myslím, že můžu s klidným svědomím napsat - cíl tábora byl dobyt!

Za pracovní skupinu K2 se loučí a ukončuje tak online vysílání

Johanka

Nejbližší akce střediska

22. až 24. září

Víkendové vzdělávání pro pěstouny

23. září

Fotbalový turnaj nízkoprahových zařízení

7. až 8. října

Lezení ve Frankenjuře

Nejbližší akce farnosti

28. září

Setkání mládeže s hlavním představeným salesiánů